تبلیغات
به وبلاگ اقتصاددان خوش آمدید(مدرس و پژوهشگر حوزه های اقتصاد و مدیریت و رفاه و تامین اجتماعی و فضای کسب وکار )

پیچک

به وبلاگ اقتصاددان خوش آمدید(مدرس و پژوهشگر حوزه های اقتصاد و مدیریت و رفاه و تامین اجتماعی و فضای کسب وکار )
ارائه دیدگاههای اقتصادی- مدیریتی- کارآفرینی - اشتغال و تولید (مشاوره در حوزه های مدیریت و اقتصاد ) توسط نویسنده وبلاگ حسن سالک 
قالب وبلاگ
نویسندگان
لینکها

قالب میهن بلاگ تقویم جلالی

ابر برچسب ها
اصطلاحات اقتصادی "" کشور های در حال توسعه"" اصطلاحات اقتصادی "" کشور های در حال توسعه""


کشورهای در حال توسعه
کشور در حال توسعه یا کشور رو به رشد کشوری است با استانداردهای نسبتاً پایین زندگی، پایه صنعتی توسعه نیافته، و شاخص پایین توسعه انسانی (HDI). این اصطلاح با عبارات قبلی ساخته شده دراین مورد تفاوت دارد، از جمله با اصطلاح جنگ سرد- که جهان سوم را تعریف نموده و معنای ثانویه‌ای را به ذهن می‌اورد که منفی است. مترادف دیگر اصطلاح کشور در حال توسعه عبارتست ازکشور کمتر توسعه یافته (Least developed country )(LDC) یا کشور کمتر توسعه یافته از لحاظ اقتصادی .
کشور کمتر توسعه یافته از لحاظ اقتصادی اصطلاحی است که از طرف جغرافیدانان جدید برای توصیف کشورهایی استفاده می‌شود که بطور دقیقتر به عنوان کشورهای در حال توسعه طبقه بندی شده‌اند با این خصوصیت که آنها از لحاظ اقتصادی کمتر توسعه یافته‌اند، و معمولاًبیشترین همبستگی را با عوامل دیگری همچون توسعه پایین انسانی دارند.

توسعه بین المللی| توسعه مستلزم ساختاری جدید (هردو صورت فیزیکی و سازمانی)، و نوعی فاصله گیری از بخشهای با ارزش افزوده پایین همچون کشاورزی و استخراج منابع طبیعی است. کشورهای توسعه یافته، معمولاً در این مقایسه دارای نظامهایی مبتنی بر رشد اقتصادی خودجوش در بخش ثالث| سوم و بخش چهارم صنعت| بخشهای چهارم و استانداردهای بالای زندگی می‌باشند.

کاربرد اصطلاح کشور در حال توسعه برای تمام کشورهای کمتر توسعه یافته را می‌توان نامناسب دانست: تعدادی از کشورهای فقیر در حال بهبود اوضاع اقتصادی خود نیستند (همانطور که این اصطلاح ذکر می‌کند)، بلکه دوره‌های طولانی را از افول اقتصادی تجربه نموده‌اند.

کشورهایی که دارای اقتصادهای پیشرفته تر در میان ملل در حال توسعه می‌باشند، اما هنوز بطور کامل نشانه‌های یک کشور توسعه یافته در آنها تثبیت نشده‌است، تحت اصطلاح کشور تازه صنعتی شده دسته بندی می‌شوند.
معیار و مفهوم توسعه
اصطلاح کشور در حال توسعه عمدتاً به کشورهایی با سطوح پایین توسعه اقتصادی اطلاق می‌شود، این معمولاً تاحدودی با توسعه اجتماعی از لحاظ آموزش، بهداشت، امید به زندگی و غیره در ارتباط است. کلاً این اصطلاح نوعی تنزل را در کشورهای در حال توسعه بیان می‌کند.

توسعه یک کشور با شاخصهای آماری همچون درآمد سرانه (تولید ناخلص داخلی| GDP)، امید به زندگی، نرخ سواد، و غیره سنجیده می‌شود. سازمان ملل توسعه بالای انسانی را تحت عنوان یک شاخص مرکب از موارد آماری فوق ارائه نموده تا سطح توسعه انسانی را برای کشورهایی که داده‌ها در آنها در دسترس قرار دارد، سنجیده شوند. کشورهای در حال توسعه در مجموع کشورهایی هستند که به درجه قابل توجهی از صنعتی شدن متناسب با جمعیتشان دست نیافته‌اند، و دارای استاندارد پایینی از زندگی هستند. همبستگی شدیدی بین درآمد پایین و رشد بالای جمعیت، هم میان هر دو و هم در بین کشورها وجود دارد. اصطلاحاتی که به هنگام بحث درباره کشورهای در حال توسعه بکار می‌رود، به منظور و به مفاهیم بیان شده از سوی کسانی اشاره دارد که آن را استفاده نموده‌اند. برخی اوقات عبارات دیگری که به کار می‌روند چنین هستند کشورهای کمتر توسعه یافته (LDC)، کشورهای کمتر توسعه یافته از نظر اقتصادی (LEDC)، «ملل زیر خط توسعه» یا کشورهای توسعه نیافته«، ملل جهان سوم، کشورهای جنوب و» غیرصنعتی«. برعکس، طرف مقابل این طیف عبارتند از کشورهای توسعه یافته، کشورهای بیشتر توسعه یافته از لحاظ اقتصادی (MEDC)، ملل جهان اول و»کشورهای صنعتی".

سازمان ملل اجازه می‌دهد تا هرکشورخود راجع به این موضوع تصمیم بگیرد که آیا به جزو گروه «توسعه نیافته» یا «در حال توسعه» می‌باشند (اما بسیاری از اقتصاد دانان و دیگر ناظرین اصل خود تخصیصی سازمان ملل را نادیده می‌انگارند).

برای تعدیل جنبه حسن تعبیر کلمه «در حال توسعه»، سازمانهای بین المللی به استفاده از اصطلاح کشورهای حداقل توسعه یافته (LLDC) برای فقیرترین کشورها پرداخته که می‌تواند هیچ ارتباطی با کلمه در حال توسعه نداشته باشد. یعنی LLDC فقیرترین زیرمجموعه LDC است. این موضوع همچنین روند ناشیانه‌ای که براین باور می‌باشد که استانداردهای زندگی در سومالی یا اتیوپی با نمونه‌های آن در کشورهای شیلی یا مکزیک قابل قیاس است، تعدیل می‌نماید


حال نگاهی تخصصی تر به این مقوله می اندازیم:

ویژگی­های کشورهای در حال توسعه

فقر مالی و فرهنگی
در کشورهای در حال توسعه، بخشی از جمعیت با درآمدی کمتر از یک دلار در یک روز از 34درصد به 32 درصد از سال 1387 تا 1993 کاهش یافته است، اما تعداد افراد با درآمد کم از 2/1میلیارد نفر به 3/1میلیارد نفر افزایش یافته است.
گزارش برنامه توسعه ملل متحد (UNDP) نه‌تنها بر فقر تمرکز دارد بلکه به چگونگی محدودیت­های فقر، فرصت­ها و انتخاب­های انسانی تمرکز دارد که عبارتند از:

ابعاد بحران فقر انسانی... فقدان آزادی سیاسی، ناتوانایی برای سهیم شدن در زندگی اجتماعی و تهدیدی برای توانایی حفظ و تداوم نسل­ها. فقر همچنین وسیله زندگی کوتاه­تر، فقدان آموزش پایه (اساسی) و محدودیت یا دسترسی به منابع عمومی و محدود است. اکثر کشورهای در حال توسعه زیربار غرض هستند و باید نرخ بهره­هایی را بپردازند که بخش عظیمی از درآمدهای صادراتی آنان را می­بلعد.


وابستگی اقتصادی و دوگانگی اقتصادی
در برخی از کشورهای در حال توسعه، عموماً تصمیم­گیری برای فعالیت­های اقتصادی در داخل این کشورها انجام نمی­شود و مرکز تصمیم­گیری خارج از اقتصاد این کشورها است. بخش اقتصادی، وابسته به خارج بخش اقتصاد مدرن است که ارتباط سازمانی با بخش سنتی اقتصاد ملی ندارد و در مناطق جغرافیایی خاصی متمرکز می­شود.

دوگانگی اقتصادی به این معنی است که کشورهای در حال توسعه، بخشی مدرن در کنار بخش سنتی است که هیچ­گونه ارتباط ارگانیکی با هم ندارند. در اقتصاد سنتی، تولید براساس نیازهای شخصی و نه براساس نیازهای خارجی انجام می­شود و با بقیه اقتصاد ملی، بی­ارتباط است. وجود دوگانگی در اقتصاد این کشورها کارایی سیاست­های مدیریت اقتصادی جامعه و حتی طرح­های عمرانی را از بین می­برد و یا تاثیر آن را کاهش می­دهد. این کشورها، فاقد ساختار اقتصادی منسجم و همگون با بخش­های دیگر جامعه می­باشد.


نرخ رشد بالای جمعیت
از دیگر ویژگی­های برخی کشورهای در حال توسعه، بالا بودن نرخ جمعیت آنها نسبت به کشورهای توسعه‌یافته است. مطالعه اقتصادی کشورهای در حال توسعه که با رشد سریع جمعیتی روبرو هستند نشان می­دهد که نه‌تنها هیچ­گونه هماهنگی بین رشد جمعیت و رشد اقتصادی این کشورها وجود ندارد، بلکه اختلاف زیادی بین دو نرخ رشد آنها موجود است. این امر، باعث تنزل دائمی سطح درآمد سرانه دراین­گونه کشورها می­شود و در نتیجه برنامه­های توسعه اقتصادی و اجتماعی این­گونه کشورها با مشکلات عمده­ای مواجه می­شود.

نتیجه کلی اینکه، تراکم بیش از حد جمعیت در این کشورها باعث شده تا دولت­ها هزینه­های مالی کلانی را برای آموزش، تعلیم، اشتغال و مدیریت نیروی انسانی در بخش­های مختلف جامعه متحمل شوند. کشورهایی که دارای جمعیت کنترل شده هستند، بهتر می­توانند در زمینه­های نوین اقتصادی، سرمایه­گذاری کنند و راه توسعه را بهتر و سریع­تر بپیمایند.


4. شکاف اطلاعاتی و شکاف دیجیتالی بین کشورهای در حال توسعه و کشورهای توسعه‌یافته

یکی از مهم­ترین چالش­هایی که جامعه جهانی، این روزها با آن دست به گریبان است تعیین و تفسیر عامل مشکل­ساز و معضل­ساز توسعه‌یافتگی در برخی کشورها و عقب­ماندگی در برخی دیگر از کشورهاست، به زعم کارشناسان، جهان امروز با دو پدیده حاصل از مدرنیته روبه­روست.

1.شكاف اطلاعاتی 2.شکاف دیجیتالی که حاصل اولی، فقر اطلاعاتی و حاصل دومی، فقر ارتباطی می­باشد. گذشته از نقش انحصارطلبی­ها و قدرتمندی کشورهای سرمایه­دار در ایجاد این دو پدیده، چالش­های مختلفی در پیش روی مردم جهان پیشرفته و کشورهای در حال توسعه قرار دارد. به‌نظر می­رسد همان­گونه که رشد و پیشرفت بشر در دانش­ها و علوم مختلف موجبات توسعه توانمندی او را در تولید فناوری­های نو فراهم کرده است، همچنین توسعه فناوری­ها نیز به رشد و توسعه دانش کمک کرده است. اطلاعات نیز با عدم رشد مناسب فناوری­های ارتباطی، رابطه­ای مستقیم و تنگاتنگ دارند. اتفاقی که به‌تازگی در حال تبدیل شدن به چالش جدی جهانی است، تلفیق دو پدیده شکاف دیجیتالی و شکاف اطلاعاتی توسط کشورهای پیشرفته و استفاده از بسترهای اطلاعاتی- دیجیتالی موجود به عنوان اهرم فشار بر علیه کشورهای ضعیف و در حال توسعه است.



طبقه بندی: اصطلاحات اقتصادی،
[ جمعه بیست و ششم اسفندماه سال 1390 ] [ 01:02 قبل از ظهر ] [ حسن سالک ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ


از پیامبر اكرم ـ صلّی الله علیه و آله ـ روایت شده كه:
خداوند چون برای كسی نیكی بخواهد او را عالمی ژرف نگر در دین می سازد
شهید مرتضی آوینی:
پندار ما این است که ما مانده ایم و شهدا رفته اند، اما حقیقت آن است که زمان ما را با خود برده است و شهدا مانده اند ، آن روزها مانده و باد زمان ما را با خود برده است حقیقت همین است

شعر:

باید ای دل اندکی بهتر شویم

یا نه اصلا آدمی دیگر شویم

از همین امروز هنگام نماز

با خدا قدری صمیمی تر شویم



آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :